مقاله آموزشی

با رعایت این 3 نکته طول عمر فرش خود را افزایش دهید

فرش

فرش همچنان یک انتخاب محبوب پوشش کف در خانه های مدرن است. طراحی و ساخت تکنیک های مدرن به ما این امکان را میدهد که فرش متناسب با هر نوع طراحی یا انتخاب سبک زندگی خود انتخاب نماییم. متأسفانه بسیاری از فرشها به دلیل عدم مراقبت درست دوام نمی آورند. بنابراین در اینجا چند نکته ساده برای مراقبت از فرش آورده شده است که به ماندگاری طول عمر فرش کمک می کند.

انواع فرش

1-فرشهای دست بافت

2-فرشهای ماشینی

فرق عمده ی بین فرش های ماشینی و دستباف در مصالح جنس بکار رفته در آنها می باشد که فرش های ماشینی بیشتر از جنس های مصنوعی و بی کیفیت نسبت به فرش های دستباف استفاده می شود که قسمت عمده ی جنس بکار رفته در فرش های ماشینی اکریلیک و ابریشم مصنوعی پلی استر میباشد ولی مصالح بکار رفته در فرش ها و تابلوفرش های دستباف از جنس های با کیفیت و طبیعی پشم و کرک و مرینوس و ابریشم طبیعی می باشد.

 

انواع فرش ماشینی

 بهتر است در ابتدا مختصری از شانه و تراکم تعریف کنیم. ریشه های بافته شده در طول فرش را تراکم فرش می گویند و به ریشه های بافته شده در عرض فرش را شانه فرش می گویند.

قالی 700 شانه یعنی در هر متر عرض  فرش 700 گره بافته شده است و فرش با تراکم 1000 یعنی در هر متر طول فرش 1000 گره یا ریشه بافته شده است.

 هرچه فرش شانه اش بیشتر باشد نقشه فرش ، ظریف تر و زیباتر خواهد بود و هرچه تراکم بیشتر باشد فرش فشرده تر و مستحکم تر خواهد بود .

فرش 700 شانه

سه نوع فرش هفصد شانه داریم، فرش 700 شانه واقعی، که دارای 700 گره است و تراکم آن بین 2100 تا 3000 است این نوع فرش جز دسته پرفروش است و جنس نخ آن 100% آکریلیک می باشد.

نوع دیگر ازفرش 700 شانه ، فرش 700 شانه تبدیلی است که در عرض فرش 700 گره وجود دارد ولی تراکم قالی، 1500 است و دسته آخر از فرش 700 شانه، فرش طرح 700 شانه است که شانه فرش یعنی همان عرض قالی 500 گره دارد و تراکم 1000 دارد.

فرش های 700 شانه، از ضخامت بیشتری نسبت به فرش های دیگر برخوردار است. هرچه شانه و تراکم فرش کمتر باشد، ضخامت فرش بیشتر می شود.

آن دسته از افرادی که به ضخامت فرش و قیمت پایین آن خیلی اهمیت می دهند بهتر است فرش 700 شانه را تهیه کنند.

فرش 1200 شانه، ریز نقش و ظریف و زیباست چون تراکم فرش بالاست و بین گره ها فشردگی زیادی هست. هرچه تراکم فرش بالاتر رود فرش ظریفتر، زیباتر، و ریز نقش تر خواهد بود ولی ضخامت فرش 1200 شانه کمتر از 700 شانه است و قیمت آن هم بالاتر است. هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد فرش بیشتر شبیه فرش دستبافت می شود.

 

با رعایت این 3 نکته طول عمر فرش خود را افزایش دهید

معمولاً از فرش برای پوشاندن کل کفپوش یک مکان استفاده می شود و به همین دلیل است که بسیار در معرض گرد و غبار هستند. حفظ ظاهر خوب و تمیز نگه داشتن فرش شما می تواند یک کار خسته کننده باشد. اگرچه کسانی هستند که در نظافت فرش خدمات ارائه می دهند، موارد اساسی وجود دارد که شما باید در مراقبت از فرش خود در خانه یاد بگیرید تا طول عمر فرش خود را افزایش دهید.

– اگر به علت مشغله کاری وقت زیادی برای انجام نظافت ندارید، بهتر است فرش های پادری را در ورودی درها قرار دهید تا حداقل از ورود خاک در اتاق جلوگیری شود. البته در صورت جلوگیری از کفش و دمپایی از قدم گذاشتن روی فرش بسیار در تمیز نگهداشتن فرش کمک خواهد کرد.

جاروبرقی، بیشتر خاکهای سطحی را از فرش خارج می کند، قبل از آنکه بتوانند در اعماق فرش از سطح جایی که خلاء قادر به رسیدن به آنها نیست، نفوذ کنند.

کلیه فرشهای مورد استفاده حداقل باید به موقع در هفته یکبار پاکسازی شوند. اگر از اتاق به طور مرتب استفاده می کنید، باید تعداد جارو کردن  افزایش یابد.

اتاق بازی کودکان، اتاق های غذاخوری و سالن های ورودی باید به صورت روزانه تمیز شوند. اگر حیوانات خانگی دارید، باید فرشهای شما به صورت روزانه تمیز شود تا موهای حیوان خانگی را از بین ببرید.

خلاء باید دارای فیلتر HEPA باشد. یک فیلتر HEPA 99.93٪ کل خاک ها را به دام می اندازد. این بدان معنی است که خاک ریز، گرد و غبار، شوره های حیوان خانگی، باکتری ها از خلاء موجود در هوا از بین نمی روند.

اگر افرادی در خانه با آسم، مشکلات تنفسی یا آلرژی وجود داشته باشند، یک فیلتر HEPA ضروری است.

سرهای برس نیز برای از بین بردن موهای حیوان خانگی ضروری است. موهای حیوان خانگی در فرش به دام می افتند و جریان هوا به تنهایی آنها را از بین نمی برد. یک سر برس به آزاد شدن موهای حیوان خانگی کمک می کند تا بتوان آنها را از بین برد.


همه فرش ها باید هر دو تا یک سال یکبار به صورت حرفه ای تمیز شوند. سه دلیل اصلی برای تمیز کردن فرشهای شما به صورت حرفه ای وجود دارد. لکه ها و لکه های دشوار مانند چای، قهوه و ….

یک شستشوی حرفه ای این لکه ها را تمیز می کند. آنها به شوینده ها و تجهیزات شیمیایی ویژه ای دسترسی دارند که می توانند با خیال راحت لکه های دشوار مانند قهوه و چای را پاکسازی کنند. بسیاری از لکه ها اگر به درستی تمیز نشوند می توانند دائمی شوند.

خاک، باکتری و رسوبات آلودگی. پس از گذشت 12 ماه نیاز به تمیز کردن از فرش شما دارند. هر بار که روی فرش قدم می زنید ذرات شن و ماسه های عمیق بر روی الیاف فرش فشرده می شوند و شروع به جدا کردن آنها می کنند. اگر این ذرات شنی به طور مرتب برداشته نشوند، فرش شما سریعتر از زمان موعود فرسوده می شود و طول عمر فرش کم می شود.

نظافت منظم فرش باعث از بین رفتن خاک ها و رسوبات روغنی می شود و از آسیب بیشتر آنها به فرش جلوگیری می کند. فرش یک خرید در نظر گرفته شده است و می تواند قیمت بیش از یک اتومبیل داشته باشد. بنابراین مهم است که بدانید چگونه از آن مراقبت کنید و طول عمر فرش خود را تا حد ممکن افزایش دهید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *