هنر آشپزی

آموزش پخت ۸ نوع غذا و شیرینی برای سفره افطار

سفره افطار

آموزش پخت ۸ نوع غذا و شیرینی برای سفره افطار

در این نوشتار طرز تهیه ۸ نوع از  غذاها، شیرینی‌ها و خوراکیهای ماه رمضان را پیش رویتان گذاشته‌ایم: حلیم، فرنی، گوشفیل، شامی، رنگینک، حتی نان شیرمال خانگی، از این دست است.

۱-شله زرد

شله زرد

مواد لازم: برنج: دو پیمانه، شکر: ۴ پیمانه، گلاب: یک فنجان، کره: ۷۰ گرم، خلال بادام: یک فنجان، زعفران دم‌کرده: سه قاشق غداخوری، هل: یک قاشق چایخوری، دارچین و پودر پسته: به مقدار لازم

طرز تهیه: ابتدا برنج را پاک کرده و یک شب بدون نمک بخیسانید. شش برابر مقدار برنج روی آن آب بریزید و روی حرارت بگذارید. چند دقیقه صبر کنید تا برنج و آب به جوش بیاید. سپس حرارت را کم کنید تا کاملا پخته شود. در این مدت برنج را مدام ​ هم بزنید تا شله‌زرد شما جا بیفتد. بعد از این‌که برنج از حالت خامی در‌آمد، شکر را به آن اضافه کنید. در این مرحله در صورت سفت بودن شله‌زرد می‌توانید کمی آب به آن بیفزایید​. زعفرانی را که از قبل دم‌کرده بودید ،​ همراه خلال بادام به شله‌زرد اضافه کنید. در آخر گلاب و هل را به آن اضافه کنید و از روی حرارت بردارید. قبل از سرد شدن شله‌زرد را داخل ظرف مناسب بریزید و با دارچین و پودر پسته تزئین کنید.

۲-گوش فیل

 

گوش فیل

مواد لازم: تخم‌مرغ: ۳ عدد ، ماست: ۱۵۰ گرم، آرد: نیم کیلو ، نمک و بکینگ‌پودر: از هرکدام نصف قاشق چایخوری ، روغن مایع: به اندازه​ای که گوش‌فیل در آن غوطه‌ور باشد.

طرز تهیه: تخم‌مرغ‌ها را با روغن مایع، نمک، بکینک‌پودر و یک قاشق سوپخوری شربت و ماست مخلوط کنید. بعد آرد را کم‌کم اضافه کرده و ورز دهید تا خمیر لطیفی حاصل شود. خمیر را روی سطحی صاف، با وردنه به قطر نازک باز کنید. بعد به شکل دلخواه برش دهید و با دست فرم دهید و در روغن داغ سرخ کنید و در صافی گذاشته تا روغن آن گرفته شود و در نهایت در شهد بگذارید و بعد از این‌که شهد جذب گوش‌فیل شد، بیرون آورده و در ظرف مناسبی چیده و نوش جان کنید.

۳- زولبیا

زولبیا

مواد لازم: ماست: ۳۰۰ گرم ، نشاسته: ۳۰۰ گرم ، شکر: یک لیوان ، گلاب: یک فنجان ، روغن مایع: به اندازه لازم ، آرد: یک قاشق غذاخوری

مواد لازم برای تهیه شربت زولبیا

شکر: یک لیوان ، آب: یک لیوان سرخالی ، گلاب: یک فنجان ، آبلیمو: یک قاشق غذاخوری ، زعفران: به میزان لازم

طرز تهیه: نشاسته را با ماست خوب مخلوط کنید. آرد را هم اضافه کرده و به هم بزنید تا مواد یکدست شود. روغن را در ظرف گودی ریخته بگذارید داغ شود. از مواد مخلوط شده در قالب مخصوص زولبیا بریزید و داخل روغن، به صورت دایره و لوله باریک قالب را در دست خود بچرخانید تا زولبیا فرم بگیرد و سرخ شود. در یک ظرف دیگر یک لیوان شکر را با یک لیوان سرخالی آب و گلاب و زعفران ​مخلوط کرده و بجوشانید تا شربت قوام بیاید و یک قاشق آبلیمو به آن اضافه کنید. زولبیا را پس از آماده شدن، در صافی بگذارید تا روغن آن گرفته شود و بعد در شهد گذاشته تا شربت به خورد زولبیا برود و بعد آن را خارج کرده و در ظرف مناسب بچینید.

۴- فرنی

فرنی

مواد لازم: شیر: ۳ لیوان، آرد برنج: یک لیوان ، شکر: ۱۸۰ گرم ، گلاب: یک فنجان ، پودر هل: نصف قاشق چایخوری ، دارچین برای تزئین: به میزان لازم

طرز تهیه: آرد برنج را با شیر سرد مخلوط کنید و خوب هم زده، بعد روی حرارت قرار دهید. آن را مرتب ​ هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی کاملا پخته شد و به غلظت کافی رسید، گلاب، شکر و پودر هل را اضافه کرده و بگذارید چند جوش بزند. می‌توانید چند قاشق خامه هم بریزید تا طعم بهتری به فرنی شما بدهد. فرنی را در ظرف مناسبی بریزید و روی آن را با دارچین تزئین کنید.

۵- شامی

شامی پوکه

مواد لازم: گوشت چرخکرده: ۵۰۰ گرم ، لپه: ۶۰۰ گرم، پیاز: ۲ عدد، نمک و فلفل: به میزان لازم‌، سبزی معطر شامل ترخون و مرزه خشک: ۲ قاشق غذاخوری ، روغن: به میزان لازم ، تخم‌مرغ: ۲ عدد

طرز تهیه: ابتدا لپه را بشویید و بپزید. آب آن را صاف و بعد دو تا سه بار چرخ کنید. پیاز را با رنده ریز، رنده کرده و آب آن را بگیرید.

گوشت چرخکرده را با لپه چرخکرده و نمک و فلفل، تخم‌مرغ و سبزی معطر مخلوط کنید و خوب ورز دهید. روغن را در تابه ریخته و بگذارید داغ شود. از مواد به اندازه یک نارنگی بردارید و در دست صاف کنید و فرم دهید و در روغن سرخ کنید​. این شامی به دلیل مصرف کم روغن و مغذی بودن آن، غذای مناسبی برای افطار و سحر است.

۶- حلیم

حلیم

مواد لازم: گوشت سردست گوسفندی: ۴۰۰ گرم، گندم پوست گرفته: ۶۰۰ گرم ، پیاز: ۳ عدد، نخود: یک فنجان ، نمک و فلفل: به اندازه لازم ، روغن: به اندازه لازم ، دارچین: به میزان لازم ، خامه و شکر: در صورت تمایل از هرکدام یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:گندم پوست گرفته را بشویید و یک شب قبل از پخت خیس کنید. گوشت و پیاز‌ها را با مقداری آب بپزید. وقتی نرم شد گوشت را بکوبید. کمی از گوشت پخته را برای تزئین روی حلیم چرخ کنید. گندم و نخود را بپزید. بعد از پختن آنها را در مخلوط‌کن ریخته و خوب له کنید. در یک قابلمه مناسب، گوشت کوبیده شده و گندم پخته و له شده را بریزید و آب گوشت را ​ همراه سه تا چهار لیوان آب به آن اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و مرتب ​ هم بزنید تا هم ته نگیرد و هم جا بیفتد و حلیم کشدار شود. بعد از پخت، حلیم را در ظرف مناسبی بکشید و روی آن را روغن یا کره آب شده بریزید و با دارچین و گوشت پخته و چرخ شده تزئین و با خامه و شکر نوش‌ جان کنید.

۷- نان شیرمال

 

نان شیرمال

مواد لازم: آرد سفید: ۵ لیوان، تخم‌مرغ: ۳ عدد ، شکر: نصف لیوان ، خمیر مایه: یک قاشق غذاخوری ، کره: ۵ قاشق غذاخوری، نمک: کمی ، وانیل: نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه: آرد، نمک، وانیل و خمیر مایه را مخلوط کنید. شیر و شکر، کره و دو عدد تخم‌مرغ را به آن اضافه کنید و خوب ورز دهید. خمیر آماده شده را یک ساعت در دمای معمولی محیط قرار داده و روی آن را بپوشانید. تا خمیر به عمل آید. بعد به هر شکل که دوست دارید به آن فرم داده و زرده تخم‌مرغ سوم را با کمی زعفران مخلوط کرده و با برس روی نان بمالید. ۱۰ ​تا ۱۵ دقیقه به همان حالت بگذارید. فر را از قبل آماده کنید و خمیر نان‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه و با حرارت ۲۲۰ درج سانتیگراد در فر بگذارید تا پخته ​ و روی آنها طلایی شود. چنانچه می‌خواهید نان نرم‌تر باشد، یک ظرف کوچک آب در فر گذاشته و نان را بپزید. نان شیرمال با یک لیوان شیر، افطاری مناسبی برای روزه‌داران است.

۸- رنگینک

رنگینک

مواد لازم: آرد: ۵۰۰ گرم، روغن: یک لیوان، مغز گردو: یک لیوان، خرما: ۵۰۰ گرم، پودر هل: نصف قاشق چایخوری، دارچین: یک قاشق مرباخوری، پودر شکر: ۱۰۰ گرم

طرز تهیه: روغن را در ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت بگذارید. آرد را داخل آن بریزید و تفت دهید تا تغییر رنگ دهد. سپس آن را کنار بگذارید تا خنک شود. دارچین را با پودر هل، پودر شکر و مغز گردو به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. پوست و هسته خرما را جدا کرده و کنار بگذارید. در یک ظرف نچسب نیمی از آرد تفت داده شده را پهن کنید و خرما را روی آن بچینید. سپس بقیه آرد را روی آن بریزید و آن را صاف کنید. رنگینک را کمی فشرده کنید و سپس با یک چاقو به صورت لوزی برش بزنید.

رفتن به فروشگاه

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *