پوست و مو

زیبایی پوست بدن با گام های روزانه مراقبت از پوست بدن

روتین مراقبت از پوست بدن

برای اغلب افراد معمول است که روتین مراقبت از پوست صورت جدی داشته باشند، اما وقتی نوبت به روال مراقبت از پوست کامل بدن آنها می رسد، اغلب نادیده و یا کم اهمیت گرفته می شود. بدون شک مراقبت ازپوست صورت امری ضروری و به لحاظ ظاهری بسیار با اهمیت است اما پوست بدن یک عضو بهم پیوسته است و حفظ سلامتی کامل آن مستلزم آنست که یک روال صحیح مراقبت از پوست بدن برای خود ایجاد کنید و همچنین مشخص کنید که چه محصولاتی برای مراقبت از بدن  شما مفیدتر عمل می کنند تا پوست شما احساس سلامت و تغذیه داشته باشد و به شما بدنی کامل بدهد.  

برنامه مراقبت از پوست بدن شما باید شامل چه مواردی باشد؟

داشتن یک برنامه منظم مراقبت از پوست بدن که پوست شما را سالم نگه می دارد، احساس شادابی و تغذیه می کند، بسیار فراتر از دوش گرفتن منظم برای تمیز کردن است. روتین مراقبت از پوست بدن از اولین خط دفاعی بدن شما در برابر عفونت و بیماری مراقبت می کند و همچنین به شما برای زیبایی ظاهری اطمینان می دهد. از انتخاب محصولات مراقبت از بدن و کرم بدن تا اصلاح صحیح، همه در مراقبت از پوست شما نقش دارند.

روتین پوستی

1-پوست خود را لایه برداری کنید

لایه برداری فرآیند از بین بردن سلول های مرده پوست است و پایه ای برای شروع روتین مراقبت از پوست بدن شما می باشد. لایه برداری علاوه بر از بین بردن سلول های مرده پوست، به تحریک گردش خون نیز کمک می کند و پوست شما را برای جذب بهتر مزایای محصولات مراقبت از بدن آماده می کند ارزش این را دارد که وقت خود را صرف کنید تا یاد بگیرید که چگونه به درستی لایه برداری کنید تا پوست خود را به طور کامل پاک کنید و منافذ پوست را باز کنید. برای لایه برداری بدن خود، یک اسکراب لایه بردار را روی پوست مرطوب خود با حرکات دایره ای ماساژ دهید و به همان اندازه در تمام بدن خود حرکت دهید. به نواحی دارای پوست مخصوصاً خشن مانند زانوها و آرنج‌ها دقت کنید لطفاً توجه داشته باشید که اسکراب‌های مخصوص بدن خود را نباید روی صورت خود استفاده کنید زیرا برای پوست حساس صورت شما خیلی ضخیم هستند، همچنین مراقب باشید که به شدت در اطراف سینه یا گردن خود اسکراب نکنید زیرا این مناطق حساس‌تر هستند (لایه برداری این بخشها باید بعنوان بخشی از روتین صورت شما قرار گیرد). برای کمک به فرآیند لایه برداری، می توان از دستکش یا برس لایه بردار استفاده کرد.

2-مراقبت از پوست بدن، از حمام شروع می شود

 روال کامل مراقبت از پوست بدن از حمام شروع می شود. اطمینان حاصل کنید که آب خیلی داغ نیست، به همان اندازه که یک دوش آب گرم می تواند راحت و آرامش بخش باشد می تواند به پوست شما آسیب برساند. اگرچه دوش گرفتن در آب سردتر، به خصوص در ماه های سرد زمستان، کمتر مورد علاقه است، اما فواید بیشتری برای پوست شما به همراه دارد.

فواید دوش گرفتن در آب سرد برای پوست عبارتند از:

-سفت شدن منافذ، باعث می شود پوست شما سفت تر شود و کمتر کثیفی وارد شود.

-بهبود پاسخگویی به آسیب

-حفظ روغن های طبیعی، بدون خشکی پوست

مهم است که در هنگام حمام، نوع پوست خود را در نظر بگیرید تا بدانید چه محصولات مراقبت از بدن برای شما بهترین هستند. به عنوان مثال، اگر پوست حساس یا بسیار خشکی دارید، ممکن است بخواهید از یک اسکراب بدن با زبری کمتر و کرم های مرطوب کننده غنی تر استفاده کنید. این برای شما مفید خواهد بود که روال دوش گرفتن عالی را برای خود انجام دهید و درک کنید که چند بار باید دوش بگیرید.

3-اصلاح مناسب پوست

بخشی از روال مراقبت از پوست بدن شما ممکن است شامل حذف موهای زائد مانند اصلاح باشد، حتی اگر همیشه به عنوان بخشی از روال معمول شما نباشد، به دانستن بهترین روش برای اصلاح پوست کمک می کند.در صورت لزوم پس از لایه برداری، کرم موبر، فوم یا ژل را به قسمت هایی از بدن که می خواهید اصلاح کنید بمالید ،سعی کنید از ژل اصلاح بدن مناسب پوستتان استفاده کنید و این نکته را در نظر بگیرید که استفاده ازآب گرم مورد استفاده درحمام موهای بدن شما را نرم کرده و اصلاح را آسان تر می کند. پس از استفاده از ژل اصلاح، مطمئن شوید که در جهت مناسب برای اصلاح هر قسمت  از بدن  عمل می کنید.

4-پوست خود را مرطوب کنید

پوست قبل از هر چیز مانع محافظتی بدن ما است که از ما در برابر بیماری ها و عفونت ها محافظت می کند. پوست ما روزانه در معرض عناصری قرار می گیرد که می تواند باعث خشک شدن، ترک خوردن و آسیب دیدن آن شود، به همین دلیل است که مرطوب کردن پوست برای کنترل دفاعی پوست بسیار مهم است. هم اصلاح و هم لایه برداری می تواند باعث خشک شدن پوست شود، بنابراین مرطوب کردن پوست بعد از هر یک از این فعالیت ها بسیار مهم است.پس از اینکه پوست خود را با استفاده از یک اسکراب عمیق بدن (و احتمالاً تراشیده) لایه برداری کردید، پوست بدن شما باید به خوبی از هرگونه آلودگی ویا سلول های مرده پوست پاک شود. گام بعدی در روتین مراقبت از پوست بدن،مرطوب کردن پوست است. این کار را می توان در حمام با یک ژل دوش مرطوب کننده یا با یک کرم بدن سنتی بعد از دوش گرفتن و یا هر دو انجام داد، البته اولی به طور کلی ترجیح داده می شود.

اگر ازمرطوب کننده درحمام استفاده می کنید، از ژل دوشی استفاده کنید که مخصوصاً مرطوب‌کننده است. NIVEA محصولات زیادی دارد که به طور خاص برای مرطوب کردن پوست شما در حمام طراحی شده اند، یکی از محبوب ترین محصولات کرم دوش مرطوب کننده Rich Moisture Creme Caring Shower Creme NIVEA است، اما تعداد زیادی رایحه برای انتخاب از بین رایحه های مختلف وجود دارد.

در خارج از حمام، کرم‌های بدن سنتی را می‌توان برای مرطوب کردن پوست در طول روز یا بلافاصله بعد از حمام استفاده کرد، اگر این کار را برای تغذیه پوست خود انجام نداده‌اید. یک کرم مرطوب کننده بدن را روی بدن خود بمالید، در حین حرکت آن را روی منافذ خود بمالید و اجازه دهید قبل از پوشیدن لباس جذب شود. NIVEA طیف گسترده ای از کرم های مرطوب کننده بدن را برای انواع مختلف پوست در دسترس دارد، برای اینکه بدانید چه چیزی برای شما بهتر است،   اکثر برنامه‌های مراقبت از پوست بدن شما به احتمال زیاد در حوالی زمان دوش گرفتن انجام می‌شود، زمانی که شما تمیز، لایه‌برداری، اصلاح و مرطوب‌سازی می‌کنید. با این حال مهم است که بدانید چه چیزی می تواند به پوست شما آسیب برساند .

مواردی که می توانند باعث آسیب روزانه به پوست شما شوند عبارتند از:

-مواد شیمیایی خشن، از جمله محصولات پاک کننده

-آب خیلی داغ

-قرار گرفتن بیش از حد در معرض عناصر طبیعی آب و هوا

با استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از قرار دادن پوست در معرض نور مستقیم خورشید برای مدت طولانی، حتما در برابر نور خورشید ایمن خواهید ماند. اگر می‌خواهید به ظاهری برنزی آفتاب‌ زده داشته باشید، از محصولات برنزه‌کننده دوستدار پوست استفاده کنید که به پوست شما آسیبی نمی‌رسانند.

روتین مراقبت از پوست صورت

بهترین مرطوب کننده برای نوع پوست شما

پیدا کردن مرطوب کننده مناسب برای نوع پوست شما می تواند یک چالش به نظر برسد. بنابراین در اینجا نکاتی در مورد بهترین مرطوب کننده برای نوع پوست شما آورده شده است تا دقیقا بدانید که باید به چه مواردی توجه کنید.

چرا پوست ما به مرطوب کننده نیاز دارد؟

 • به حفظ تعادل پوست کمک می کند تا از ایجاد لک جلوگیری کند
 • به جوان ماندن پوست کمک می کند
 • هنگامی که بهترین مرطوب کننده را برای نوع پوست خود پیدا کنید، آرایش بهتر روی صورت شما می نشیند

مرطوب کننده پوست چرب

برای بسیاری از افرادی که پوست چرب دارند، این احساس به نظر می رسد که باید تلاش مستمری انجام دهند و سعی کنند پوست خود را تا حدودی مات نگه دارند، بنابراین یافتن بهترین مرطوب کننده برای نوع پوست ها نیز به زمان نیاز دارد. اغلب نتیجه مرطوب‌کننده‌ای که برای پوست‌های چرب مناسب نیست، خشک شدن پوست یا مسدود شدن منافذ پوست است. بسیاری از محصولاتی که ادعا می‌کنند مات‌کننده هستند، در واقع فقط پوست را خشک می‌کنند و سبب پوسته پوسته شدن و کم‌آبی آن می‌ شوند.

یکی از روش‌های اشتباه رایجی که افراد دارای پوست چرب انجام می دهند این است که برای کاهش میزان چربی تولید شده از مرطوب‌کننده استفاده نمی‌کنند، اما این در واقع برعکس نحوه درمان پوست‌های چرب است. سبوم همان چیزی است که از غدد چربی تولید می شود و افرادی که پوست چرب دارند مقدار بیشتری از آن را تولید می کنند. این بدان معناست که اگر اجازه دهید پوستتان خشک شود، فقط برای مقابله با آن، سبوم بیشتری تولید می کند.

-مرطوب کننده  بدون روغن

کرم روز مرطوب کننده بدون روغن ، یک مرطوب کننده با جذب سریع برای پوست های چرب است که حاوی آنتی اکسیدان هایی برای محافظت از پوست است و دارای پوششی مات کننده برای کاهش درخشندگی اضافی است که ممکن است از سایر مرطوب کننده ها دریافت کنید.

-مرطوب کننده پوست خشک

 در انتهای دیگر این طیف، افرادی با پوست خشک قرار دارند، پوست می تواند احساس سفت شدن داشته باشد و ممکن است دردناک و دردناکتر شود. بسیاری از مردم فکر می کنند که برای مقابله با خشکی پوست باید بارها و بارها از مرطوب کننده استفاده کنید، اما اینطور نیست. در واقع، اتفاقی که ممکن است هنگام انجام این کار بیفتد این است که منافذ پوست شما مسدود شده و ممکن است لکه‌ها ظاهر شوند. کاری که باید انجام دهید این است که یک مرطوب کننده برای پوست خشک پیدا کنید که پوست شما را به خوبی هیدراته نگه می دارد و این را در روال مراقبت از پوست خود پیاده کنید.پیشنهاد می کنیم از کرم روز مرطوب کننده غنی شده  که مخصوص پوست های خشک است، استفاده کنید.

  مرطوب کننده برای پوست مختلط   

 می خواهید یک مرطوب کننده واقعا آبرسان برای قسمت های خشک تر صورت پیدا کنید، اما یک مرطوب کننده به همان اندازه سبک و بدون چربی برای مناطقی از صورت مانند T-Zone. این امکان وجود دارد که استفاده از 2 مرطوب کننده مناسب برای آن 2 نوع پوست مختلف به خوبی کار کند، اما پیدا کردن یکی که بتوانید در تمام صورت خود استفاده کنید ایده آل خواهد بود.

 • مرطوب‌کننده‌های حاوی هیالورونیک اسید: این محصول به پوست شما یک هیدراتاسیون بسیار مورد نیاز را می‌دهد و پوست شما را مرطوب و درخشان نگه می‌دارد، بنابراین نیازی به استفاده از محصولات در طول روز ندارید.
 • روغن جوجوبا: روغن جوجوبا حاوی خواص ضد التهابی است که به کاهش قرمزی ناشی از خشکی پوست کمک می کند ودارای ویتامین هایی برای کمک به ترمیم آسیب های پوستی می باشد.
 • ویتامین E : حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان برای حفظ سلامت پوست و همچنین حفظ رطوبت پوست. همچنین تسکین خارش یا حساسیت ناشی از خشکی پوست را کاهش می دهدو به آبرسانی قسمت های خشک پوست کمک می کند .
 • ویتامین A : این ویتامین به عادی سازی تولید چربی پوست و حفظ تعادل آن کمک می کند و همچنین از مرطوب ماندن پوست کمک می کند.

    نکته: در مورد استفاده از مرطوب کننده برای پوست مختلط ، محصول بیشتری را روی نواحی خشک‌تر صورت خود مانند گونه‌ها بمالید و روی قسمت‌های چرب صورتتان کمتر‌تر استفاده کنید تا به یکدست شدن پوست کمک کنید

مرطوب کننده پوست

مرطوب کننده پوست معمولی

داشتن پوست معمولی به شما آزادی کمی بیشتر از نظر موادی را می دهد که می توانید بدون ایجاد مشکل روی پوست خود بمالید، و بسیاری از مردم فکر می کنند که چون مشکلات مهم زیادی با پوست خود ندارند، نیازی به استفاده از مرطوب کننده ندارند. در واقع، فقط به این دلیل که پوست خشکی ندارید، به این معنی نیست که پوست شما کم آب نمی شود و احساس عدم تعادل می کنید. به همین دلیل مهم است که اگر می خواهید پوست خود را سالم و شاد نگه دارید، مطمئن شوید که همچنان پوست خود را مرطوب می کنید.

نکات قابل توجه برای روتین مراقبت از بدن:

 • اسید هیالورونیک :

  همانطور که قبلا ذکر شد، این هیدراتاسیون درخشان را به پوست شما می بخشد و در عوض باعث می شود پوست شما احساس سلامت و بازسازی کند.
 • شی باتر :

  شی باتر نرم کننده ای است که به کاهش از دست دادن آب از پوست کمک می کند و به آن احساس نرمی زیبایی می بخشد، همچنین بوی فوق العاده ای دارد.
 • مرطوب کننده با SPF :

  مهم نیست که پوست شما چگونه است، بهترین مرطوب کننده برای نوع پوست شما حاوی SPF خواهد بود. مرطوب کننده با SPF از پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می کند و این برای انواع پوست مفید است .
 • اگر پوست چرب دارید:

  استفاده از مرطوب کننده با SPF به جلوگیری از آسیب دیدن پوست شما در برابر اشعه ماوراء بنفش کمک می کند که اغلب تولید سبوم را افزایش می دهد و باعث می شود پوست شما چرب تر شود.
 • اگر پوست خشکی دارید:

  اشعه ماوراء بنفش بیشتر آن را خشک می‌کند، بنابراین محافظت در برابر آن با یک مرطوب‌کننده با SPF تفاوت بزرگی در کمک به حفظ رطوبت و سلامت پوست شما ایجاد می‌کند ، همین امر را می توان در مورد پوست مختلط نیز گفت، برای کمک به حفظ تعادل پوست خود باید از SPF استفاده کنید تا از آسیب جلوگیری شود که منجر به تولید چربی اضافی و خشک شدن مناطق خشک می شود ، حتی اگر از SPF برای کمک به مدیریت یک نوع پوست خاص استفاده نمی کنید، SPF همیشه باید به صورت روزانه    استفاده شود تا از سرطان پوست ناشی از نور خورشید جلوگیری کرده و به مبارزه با علائم پیری روی پوست کمک کند.

 • همیشه قبل از استفاده از مرطوب کننده خود از یک تونر استفاده کنید، این کمک می کند تا حتی کوچکترین آثار کثیفی و روغن را از منافذ شما پاک کنید و به کاهش تجمع چربی روی صورت و در نتیجه ایجاد جوش های سر سیاه و لک کمک می کند.

 • یک یا دو بار در هفته با یک لایه بردار ملایم لایه برداری کنید ، این به حذف سلول های مرده پوست برای جلوگیری از تجمع کمک می کند.

 • صورت خود را بیش از حد نشویید ، اگرچه شستن صورت ضروری است، اما نباید آن را زیاد بشویید زیرا این کار باعث خشکی پوست شما می شود و اگر پوست به خصوص چرب دارید، تولید چربی را افزایش می دهد.

 • هرگز با آرایش نخوابید ، اگر اغلب آرایش می کنید، پوست شما به زمان نیاز دارد تا نفس بکشد و این به حفظ تعادل و همچنین کاهش تعداد لکه های ناشی از بسته شدن منافذ کمک می کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *